Účtenová loterie se pořádá v mnoha zemích po celém světě, a to s různým efektem na výběr daní. Právě zvýšení výběru daní je hlavním cílem účtenkové loterie ve všech zemích, které účtenkovku zavedly.

Nejdéle funguje účtenková loterie na Tchaj-wanu, kde po jejím zavedení v roce 1951 se zvedl výběr daně z přidané hodnoty o 75 procent. Každá účtenka má osmimístné číslo. Losuje se každý lichý měsíc 25. den, hlavní výhra je v přepočtu 10 milionů tchajwanských dolarů (6,7 milionu korun). Ostrovní finanční úřady už do loterie umí zahrnout i elektronické účtenky z nákupů přes internetu. Dále lze považovat za úspšné účtenkové loterie v Brazílii, na Portoriku nebo v Portugalsku. Tím ovšem seznam úspěšným zavedení účtenkové loterie končí.

Pro středoevropské země, kde byla účtenkovka zavedena platí velmi podobný vývoj. Velký zájem na začátku a po spuštění, který postupně ochladl a v některých zemích vedl až k úplnému ukončení loterie. Účtenková loterie byla zavedena v Polsku, Slovnisku, Chorvastku, na Slovensku. V Polsku běžela „Narodowa loteria paragonowa“ od října 2015 do března 2017. První měsíc poslali Poláci ke slosování 17 milionů účtenek, na samém konci už to nebylo ani pět milionů měsíčně. Ve Slovinsku účtenkovka pod jménem Vklopi razum, zahtevaj račun“ začala v lednu 2016. V prvním čtvrtletí 2016 bylo registrováno sedm milionů účtenek, v prvních třech měsících letošního roku už jen 1 500 000. Obdobné zkušenosti mají i na Slovensku s „Národnou bločkovou lotériou“, kdy po velkém úspěchu v počátku nyní měsíčně přijde na finanční úřady jenom něco přes dva miliony účtenek, což je zhruba 5%.

Klíčové pro úspěch loterie typu účtenkovka je, více než samotné výhry, jednoduchost účasti na hře, tedy vkládání účtenek do systému. V zemích, které lze označit jako úspěšné, nebylo nutné účtenky registrovat, stačilo si je schovat a při losování zkontrolovat. Např v Portugalsku, kde sice povinou registracii zavedli, umožnili starším občanům zařadit účtenku korespondenčně. A to je právě největší úskalí české účtenkové loterie, které se nejvíc účastní starší osoby (dle nezávislého průzkumu na stránkách https://www.loterie-uctenkova.cz), které se zadáváním přes internet nebo přes mobilní aplikaci mají nejvíce problémů.

Odebírejte novinky k účtenkové loterii a soutěžím na internetu o hodnotné ceny

Odebírejte novinky k účtenkové loterii a soutěžím na internetu o hodnotné ceny

Dostávejte 1x týdně novinky o účtenkové loterii. Tipy a triky, výhry  a další zajímavé informace. navíc pro vás hlídáme, ty nejzajímavější soutěže na internetu.

Děkujeme vám!! Nyní prosím zkontrolujte vaši emailovou schránku a potvrďte svou registraci.